Progoneee me tvoje oči: Tadija Janičić

Vreme:

18. jul – 25. avg 2024.

Otvaranje u 19:00

Objavljeno: 13. jul 2024.

Broj pregleda: 1219

Slika za Progoneee me tvoje oči: Tadija Janičić

Izložba duhovitog naziva „Progoneee me tvoje oči” crnogorskog umjetnika Tadije Janičića koja je realizovana u saradnji Narodnog muzeja Crne Gore i Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske biće otvorena u četvrtak, 18. jula u 20 časova u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske. Na izložbi su predstavljene slike, crteži, reljefi, skulpture i objekti koje je umjetnik radio posljednjih nekoliko godina, a na kojima se bavi preispitivanjem kompleksnih relacija savremenog društva i života malog, marginalnog čovjeka kroz neobične, začudne narative. Izložba je realizovana kao rezultat nedavno potpisanog Sporazuma o saradnji sa Narodnim muzejom Crne Gore, najznačajnijom muzejskom institucijom Crne Gore.

Netipična izložba „Progoneee me tvoje oči” umjetnika Tadije predstavlja svojevrsno detektovanje neobičnih fenomena naše svakodnevnice. Sam naziv je aludiranje na pjesmu Zdravka Čolića, čim se referiše na popularnu kulturu. Kao lajt motiv u radovima pojavljuju se iskolačene očne jabučice koje se propinju, drsko zure i na kraju ostavljaju utisak da nekoga progone, pa otuda i naziv ove zanimljive izložbe. Slikasrke scene su često smještene u ambijente koji su izmišljeni i koji mogu biti bilo gdje. Naglasak u radovima jeste na akterima, radnji, situaciji koja se često razrješava oblačićem sa tekstom koji, posmatrač, na prvi mah, vođen zdravom logikom, nikada ne bi povezao sa naslikanom scenom. Kroz svoj umjetnički rad on briše granice između elitnog i marginalnog, te svakoj temi pristupa duhovito i čini se bezbrižno. Tadija duhovito registruje, sagledava i subverzivno parodira društveni, socijalni i emocionalni kontekst savremenog društva. Zanimljivo je spomenuti i to da umjetnik vrlo vješto, u gotovo sve slike, ubacuje apsurdan tekst sa kojim se direktno nadovezuje na ironične tekstove srpskog konceptulnog umjetnika Raše Todosijevića.

„Tadija se bavi preispitivanjem kompleksnih relacija savremenog društva i života malog, marginalnog čovjeka kroz neobične, začudne narative. Moralno posrnuće, emotivna ruiniranost, rialitizovana realnost, bizarni događaji, senzacionalizam, trivija, imperativni konzumerizam, nedovršena tranzicija, tragikomična raspolućenost između želja i mogućnosti, sveopšta poljuljanost svih normi ovoga svijeta, teme su koje su u fokusu umjetnika. Takvu stvarnost Tadija, poput lucidnog hroničara/voajera, dekonstruiše subverzivnom afirmacijom i prevodi u umjetnička djela. Koristeći ironiju, autoironiju, paradoks, grotesku, očuđenje i apsurd kao najpodesnija sredstva u svojoj strategiji, umjetnik nam vraća u iskrivljenom ogledalu sliku svakodnevice. Tako prozaična svakodnevica u njegovim slikama postaje očuđena, urnebesno zabavna, infatilna, ali ispod te razine doživljaja provijava oporost i dekadencija epskih razmjera.” – iz teksta kustoskinje izložbe Ljiljane Karadžić.

Kustoskinja izložbe je istoričarka umjetnosti Ljiljana Karadžić, a kustoskinja koordinator je Lana Pavlović, viši kustos MSURS.

Izložba će biti otvorena do 25. avgusta 2024. godine.

Tadija Janičić je rođen u Nikšiću 1980. godine. Završio je osnovne i master studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Do sada je imao preko trideset samostalnih izložbi u Mađarskoj (Galerija Art9, Budimpešta), Italiji (Balkan party, MAC Maja Arte Contemporanea, Rim), Japanu (Galerija Den, Tokio), Švajcarskoj (Laki komadi, Garaperun, Cirih), Sloveniji, Crnoj Gori i Srbiji. Takođe, učestvovao je na grupnim izložbama na Ostersund kunstvideofestival (Švedska, 2004), Umjetničkoj klinici u Muzeju savremene umetnosti u Novom Sadu (Srbija, 2005), Kulturnom centru Srbije u Parizu (Francuska, 2007), Galeriji Lucas Feichtner u Beču (Austrija, 2010), Muzeju Erarta i galeriji savremene umjetnosti u Sankt Peterburgu (Rusija, 2012), Galeriji le Club des Arts pri Savjetu Evrope u Strazburu (Francuska, 2013), Galeriji Nest u Ženevi (Švajcarska, 2015). Djela Tadije Janičića se nalaze u kolekcijama Narodnog muzeja Crne Gore, Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, Muzeja grada Novog Sada, Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Telenor kolekciji i brojnim privatnim kolekcijama.

Slična dešavanja


MSURS Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske dešavanja

Najnovije na Urban BUG-u