Artepakti: Slavko Krunić

Vreme:

6. sep – 2. okt 2024.

Otvaranje u 19:00

Objavljeno: 30. avg 2024.

Broj pregleda: 730

Slika za Artepakti: Slavko Krunić

Pozivamo Vas da prisustvujete otvaranju izložbe ilustracija „Artepakti“ umetnika Slavka Krunića, u petak 6. septembra 2024. godine u 19h u Rančićevoj kući, galeriji Centra za kulturu Grocka. Izložba traje do 2. oktobra 2024. godine, sa brojnim programima u okviru manifestacije „Dani evropske baštine – Rute, mreže i veze“.

U nastavku večeri, na letnjoj sceni Rančićeve kuće u 11. „Muzičkoj bašti“ ustanove nastupiće sastav „Deep Steady“, ska-džez bend iz Novog Sada.

Izložba ARTEPAKTI u galeriji Rančićeve kuće predstavlja ilustracije poznatog umetnika Slavka Krunića koje su svoj put našle do brojnih knjiga i časopisa, bilborda, plakata, omota albuma svetski poznatih izvođača...

Događaj će otvoriti Zorica Atić, istoričarka umetnosti, koja navodi u uvodnoj reči kataloga:

- Ilustracija je težak zadatak. To je i Zapovest i Povest, i Dogovor, odnosno artistički Pakt sa Naručiocem. Zadata slika, ona s predumišljajem, koja treba da pripoveda i predstavi, ali i da izazove znatiželju, da zaintrigira, zainteresuje. A pre svega, traži Umetnika koji će delo pažljivo da pročita, presluša, sagleda, obrne-okrene, razume, sublimira – i predstavi jednom slikom.

Ilustracija je nešto poput reprezentativnog portreta, treba (skoro) sve da kaže u superlativu, ali da ponešto ostavi i nagovešteno, kao i da bude trajni pečat jedne ličnosti i njenog rada, a ukoliko je valjana, postaje i dokument jednog vremena. Otud i velika sličnost Krunićevih ilustracija upravo sa ovom vrstom zahtevne portretne umetnosti. ArtePakti Slavka Krunića, uvek imaju svog protagonistu ili protagonistkinju, heroja i heroinu, junaka i junakinju, a dašak portretne umetnosti starih majstora renesanse, ili pak flamanskih slikara portreta i žanr-scena duboke simbolike, daju im patinu remek-dela.

I zaista, svaka Krunićeva ilustracija je čitavo majstorstvo i remek-delo savremene vrste. Ljudski lik je, prirodno, jedan od najstarijih motiva u umetnosti, a ovde je oruđe kojim umetnik ulazi u karakter koji ilustruje, u likovno-narativnu simboliku. Prikazuje čoveka u višeslojno raspričanoj, pažljivo odabranoj ulozi, sa vidljivim obeležjima pripovesti kojoj pripada, i zanimljivim učitavanjem stilova i epoha umetnosti...

Slavko Krunić je rođen u Beogradu. Diplomirao je na Fakultetu likovnih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu 1998. godine, u klasi profesora Radomira Reljića. Magistrirao je 2002. godine u klasi profesorke Anđelke Bojović. Od 2000. godine, član je ULUS-a, a od 2011. ULUPUDS-a. Izlagao je na četrdeset samostalnih i preko dvesta grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Od 2010. do 2015. godine radio je kao ilustrator za Politikin Zabavnik. Knjigu „Satirikone“ objavio je sa francuskom književnicom Elodi Pinel. Sa književnicom Mirjanom Ognjanović upriličio je tri knjige – „Uprava neukaljanih časti“ (Akademska knjiga), „Nesanica za dvoje“ (Booka) i „Mauzolej“ (Altanova), da bi četvrtu knjigu „Lažne bajke“ (Booka) realizovali zajedno sa piscem Davidom Albaharijem. Sa spisateljicom Sanjom Domazet priredio je knjigu „Male boginje“ (Službeni glasnik). Svoju monografiju „Mauzolej nesavršenstva“ (Unicorn) sa tekstom Bila Gulda, američkog muzičara i producenta, objavio je u Londonu. Ilustrovao je knjigu „Knjiga koje nema“ Đorđa Balaševića. Ilustrovao je katalog, plakat i bilbord opere „Verter“ Narodnog pozorišta u Beogradu, kao i plakat i bilbord za operu Seviljski berberin. Njegovi radovi se mogu naći na omotima muzičkih izdanja svetski poznatih izvođača, među kojima su: Edin Karamazov, The Toasters, Rotterdam ska jazz foundation, Superhiks, Deep Steady i Dr. Deadlock & Conga line. Slike mu se nalaze na ekskluzivnoj ambalaži kozmetike Vleshel Barcelona. Živi i radi u Beogradu i Novom Sadu.

11. „MUZIČKA BAŠTA“ i DEEP STEADY: Muzička bašta Centra za kulturu Grocka u 2024. godini beleži svoju jedanaestu sezonu, a u periodu od juna do oktobra meseca na letnjoj sceni Rančićeve kuće u Grockoj predstavlja gostujuće sastave iz zemlje i regiona. Program obuhvata multikulturalni pristup i muziku različitih žanrova, sa akcentom na autorskom i autentičnom izrazu, koji je najmanje zastupljen u javnom i medijskom prostoru.

DEEP STEADY je instrumentalna muzička grupa osnovana 2016. godine u Novom Sadu. Jedan je od retkih bendova na prostoru bivše Jugoslavije koji spaja tradiciju jamajčanske muzike i američkog džeza. U osnovi njihove muzike su ska, rege i kalipso ritmovi, ali i džez harmonije, odnosno improvizacija. Muzika benda inspirisana je podjednako velikanima sa Jamajke kao što su Scataltes i Jackie Mittoo, odnosno gitarske deonice u stilu Ernesta Ranglina. Bend čine: Dušan Maurić - gitara, Vuk Čuvardić - bas gitara/kontrabas, Predrag Okiljević - tenor saksofon, Dejan Matić - gitara i Zoran Tegeltija - bubnjevi.

Rančićeva kuća u Grockoj je autentičan prostor kulture i tradicije u kome je svaka postavka neponovljivo drugačija. Objekat je spomenik kulture od velikog značaja za našu zemlju - tradicionalni varoški dom s početka 19. veka. Ova skladna, skulptoralno oblikovana lepotica narodnog neimarstva beleži više od dva veka trajanja i četiri decenije kulturne namene, a svakom posetiocu daruje nezaboravnu atmosferu svog vanvremenskog sklada i spokoja. Rančićeva kuća, u kojoj „stanuje“ Centar za kulturu Grocka, raspolaže galerijskim prostorom opremljenim vitrinama, idealnim za postavke primenjene umetnosti, ali i negovanom, prostranom baštom koja se koristi kao letnja muzička scena, radioničarski prostor i galerija na otvorenom.

Ulaz je slobodan. Dobro došli!

Slična dešavanja


Centar Za Kulturu Grocka - Galerija Rančićeva kuća dešavanja

Najnovije na Urban BUG-u