Plemstvo u srpskoj vizuelnoj kulturi XVIII veka
Galerija Matice srpske, Novi Sad
Vreme:
22. nov ā 17. feb 2025.
Otvaranje u 18:00
Obeležavanje sto dvadeset godina od roÄenja Ota Bihalji-Merina predstavlja neposredan povod za organizovanje izložbe posveÄene ovom prominentnom jugoslovenskom intelektualcu sa ciljem da se dodatno istraže i iznova sagledaju njegovi lik i delo. Izložba je realizovana kroz partnerstvo Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i Muzeja naivne i marginalne umetnosti, imajuÄi u vidu Bihalji-Merinovu istaknutu ulogu u promociji domaÄe i inostrane moderne i naivne umetnosti i novih umetniÄkih pojava, kao i njegovu viÅ”eznaÄnu saradnju sa ovim institucijama.
Intelektualac je, možda, reÄ neprecizna da opiÅ”e ovog vrsnog eruditu, neumornog istraživaÄa i putnika kroz vreme, prostor, druÅ”tva i kulture, i tesna da se obujme njegove brojne uloge, angažmani i interesovanja, Å”irina duha i strast za znanjem. Slikar, avijatiÄar, predavaÄ, književnik, novinar, ratni reporter, urednik i izdavaÄ, aktivan Älan KomunistiÄke partije Jugoslavije i KomunistiÄke partije NemaÄke, likovni kritiÄar, likovni teoretiÄar, pisac o umetnosti, umetniÄki direktor, osnivaÄ i Älan organizacionih odbora brojnih institucija i Älan žirija mnogih prestižnih domaÄih i svetskih manifestacija ā sve je to bio Oto Bihalji-Merin. PodseÄanja radi, do sada su u Beogradu bile prireÄene dve izložbe koje su za temu imale njegov život i rad, najpre 1976. godine u Salonu Muzeja savremene umetnosti, a zatim 2018. godine u KuÄi legata. I pored Äinjenice da je publika imala priliku da stekne uvide u izuzetno bogatu životnu i profesionalnu biografiju Bihalji-Merina, joÅ” postoji prostor koji otvara moguÄnost za dalja prouÄavanja i doprinose ovoj temi. Na to upuÄuje liÄni arhiv Ota i Lize Bihalji-Merin koji obuhvata period gotovo Äitavog XX veka i koji do sada, zbog njegove obimnosti i raznovrsnosti graÄe, nije bilo moguÄe sagledati u celini. U svetlu ovih Äinjenica, sveobuhvatnije istraživanje postojeÄe dokumentacije kao i velikog broja spoljnih arhiva, biblioteka, instituta, uz razgovore sa brojnim pojedincima, ulazak u mrežu poznanstava, prelomnih istorijskih dogaÄaja i tuÄe intime, bio je istovremeno vrlo uzbudljiv, inspirativan ali i delikatan i zahtevan poduhvat, u koji je bio ukljuÄen niz istraživaÄa i saradnika.
āMorao sam biti prisutanā je sintagma koja se Äesto sreÄe u Bihalji-Merinovim memoarskim zapisima, a kojom je, pre svega, želeo da objasni suÅ”tinu svog pogleda na svet i naglasi potrebu za preuzimanjem inicijative i aktivnim uÄeÅ”Äem u druÅ”tvenim zbivanjima kojima je svedoÄio tokom turbulentnih decenija XX veka. U sliÄnom viÄenju, profesor Jerko Denegri koristi izraz delatna prisutnost kada opisuje životni kredo i mnogostruku liÄnost Ota Bihalji-Merina, njegovu burnu egzistenciju i kontinuiranu prezentnost u zbivanjima i direktnim susretima i razmenama sa velikim imenima iz sveta politike, kulture i umetnosti toga vremena, poput Bertolta Brehta, Ane Zegers, Vasilija Kandinskog, Pola Klea, Tomasa Mana, Žan-Pola Sartra i drugih.
Izložba je koncipirana u dva poglavlja. Najpre Äe u Galeriji-legatu Milice ZoriÄ i Rodoljuba ÄolakoviÄa biti predstavljeni rezultati istraživaÄkog rada na arhivi, dok Äe u proleÄe sledeÄe godine, prema koncepciji dr Ivane BaÅ”iÄeviÄ AntiÄ, u Muzeju savremene umetnosti biti prikazana dela ovog umetnika, uz tematsko-problemsku analizu pojava u umetnosti koje su bile u fokusu interesovanja Bihalji-Merina. Na aktuelnoj izložbi su izdvojene najznaÄajnije stanice na njegovom životnom putu od Zemuna, preko Berlina, Pariza, Ciriha, Madrida, do Beograda, prateÄi kako hronoloÅ”ki tok dogaÄaja, tako i specifiÄna nelinearna kretanja Bihalji-Merina na relaciji umetnost ā politika ā druÅ”tvo. Kroz mnoÅ”tvo korespondencije, knjiga, tekstova, intervjua, televizijskih emisija, umetniÄkih intervencija, predoÄen je intenzitet njegovih razmiÅ”ljanja o brojnim fenomenima koji su ga okupirali: naivna umetnost, vanevropske civilizacije, veza umetnosti i nauke i pravac kojim Äe se umetnost kretati u buduÄnosti. Publika Äe imati priliku da otkrije Bihalji-Merina i u ulozi inspiratora i mentora brojnim mladim likovnim umetnicima i piscima, Äija seÄanja su zabeležena i ukljuÄena u izložbenu postavku.
Izložbu Oto Bihalji-Merin: Morao sam biti prisutan treba posmatrati kao svojevrstan vodiÄ kroz arhivsku graÄu, kao poÄetak, uvodnu reÄ i podsticaj za dalja otkrivanja i kontekstualizacije kompleksne Bihalji-Merinove liÄnosti i slojevitosti pozicija i uloga koje je imao u predratnim i poratnim istorijskim prilikama, kao i druÅ”tveno-politiÄkim, kulturnim i umetniÄkim zbivanjima kako u lokalnim, tako i meÄunarodnim okvirima. Njegov osoben teorijski, spisateljski rad i pristup koji je neretko izlazio iz akademskih okvira i kanona, Äesto su donosili netipiÄne i osvežavajuÄe transdisciplinarne uvide i poetiÄke iskaze o fenomenima, praksama i tendencijama u likovnoj i vizuelnoj umetnosti.
U pripremi je zbornik radova istraživaÄa/istraživaÄica koji su iz razliÄitih perspektiva posmatrali poznate i manje poznate Äinjenice o životnoj i umetniÄkoj filozofiji Ota Bihalji-Merina. TakoÄe, biÄe organizovani i prateÄi govorni programi u okviru kojih Äe publika imati priliku da se bliže upozna sa Bihalji-Merinovom ādelatnom prisutnoÅ”Äuā.
Kustosi izložbe: Senka LatinoviÄ (MNMU) i Miroslav KariÄ (MSU)
6. mar ā 4. maj 2025.