Izložba plakata stvorenih za Olimpijske igre u Sarajevu: 40 godina kasnije

Vreme:

5–23. septembar 2024.

Otvaranje u 19:00

Slika za Izložba plakata stvorenih za Olimpijske igre u Sarajevu: 40 godina kasnije

Poslednja izmena: 30. avg 2024.

U nizu pionirskih poduhvata koji su obeležili i proslavili Olimpijske igre u Sarajevu, ističe se i doprinos primenjenoj umetnosti, ostvaren putem kompletnog grafičkog materijala kreiranog radi promocije Igara.

U cilju kulturno-umetničkog obeležja manifestacije, u sklopu Organizacionog komiteta igara oformljen je kreativni tim koji je brinuo o promociji i kreaciji vizuelnog identiteta. Tim su činili ugledni profesori Muhamed Karamehmedović, Ismar Mujezinović, Mladen Kolobarić, Mersad Berber, Ismet Dizdarević i drugi istaknuti članovi.

Obimom i kvalitetom grafičkih radova kreiranih za Olimpijadu u Sarajevu stvoreno je jedinstveno umetničko i kulturno nasleđe Igara, Sarajeva i cele Jugoslavije. Izložba predstavlja kolekciju plakata izgrađenih za ili na temu Zimskih olimpijskih igara Sarajevo 1984, izuzetne umetničke, kolekcionarske i istorijske vrednosti.

Kolekciju čine radovi nekih od najznačajnijih svetskih umetnika i grafičkih dizajnera, kao što su Milton Glejzer, Hokni, Vazareli, Hamaguči, Hundertvaser i drugi. U njoj se izdvajaju višestruko nagrađivani plakati prof. Ismara Mujezinovića, iz serije posvećene olimpijskim disciplinama, koji su ubrajani među najbolje plakate ove vrste u svetu. U postavci su nezaobilazni plakati sa proslavljenom maskotom Vučkom i Pahuljom, zvaničnim znakom manifestacije. Poseban deo kolekcije čini 16 plakata iz kolekcije „Umetnost i sport“, u kojoj su dela Vorhola, Mura, Pistoleta, Rosenkvista, Kolara, Paladina,Tvomblija...

Pored olimpijskih ideja i motiva, najčešće teme koje su umetnici obradili na plakatima su zimski sportovi i sam grad Sarajevo. Specifični izrazi i vizuelna istraživanja izuzetnih stvaralaca, kreirali su dragocenu baštinu Olimpijade, koja, pored izuzetne umetničke vrednosti, neguje ideje iz Olimpijske povelje - ideje humanosti i povezivanja naroda celog sveta, bez obzira na razlike.

Na svečanom otvaranju izložbe će govoriti:

Biljana Jotić, direktorka Muzeja primenjene umetnosti
Dina Janevski Farčić, osnivač Midcentury Belgrade, kolekcionara koji su sakupili čitavu kolekciju plakata
Slobodan Jovanović, viši kustos Zbirke savremene primenjene umetnosti i dizajna, MPU

Izložbu će otvoriti Njegova ekselencija, ambasador Bosne i Hercegovine u Srbiji, dr Aleksandar Vranješ.

Izložba je otvorena do 23. 9. 2024.

Slična dešavanja


MPU - Muzej primenjene umetnosti Beograd dešavanja

Nema više ništa :(