Plemstvo u srpskoj vizuelnoj kulturi XVIII veka
Galerija Matice srpske, Novi Sad
"FIRST SOLO" izložba slika Milana Kusmuka u galeriji Funnel Contemporary
U nedelju 11. maja u galeriji Funnel Contemporary (Dunavska 21) biće otvorena prva samostalna izložba Milana Kusmuka. Njegove slike su poznate po tome što ostavljaju prostor za tumačenje, pozivaju posmatrača da zastane, pogleda pažljivije i otkrije dublje slojeve značenja skrivene ispod površine.
U svom umetničkom izrazu istražuje dinamičan spoj apstraktnih formi, elemenata pop kulture i sirove energije grafita. Njegova dela prožeta su ličnim sećanjima i iskustvima iz detinjstva, koja mu služe kao polazište za vizuelno pripovedanje i introspektivno promišljanje savremenog identiteta.
Kusmukove slike prevazilaze granice ličnog – one progovaraju i o široj kulturi savremenog urbanog života, spajajući prepoznatljivo s nepredvidivim. Kombinuje različite tehnike, poput crteža i rada sprejem, povezujući svoj proces stvaranja s grafiti estetikom, ali uz jasno strukturisanu i promišljenu kompoziciju.
Motivi koje koristi potiču iz svakodnevice, ali kroz umetnički pogled dobijaju novo značenje i postaju deo njegovog prepoznatljivog vizuelnog jezika.
Kroz njegove radove provlači se ideja vremena – kao sećanja, toka i sloja značenja. Kusmuk ne nudi direktan prikaz stvarnosti, već sopstvenu interpretaciju, oblikovanu savremenim senzibilitetom. Njegov stil upućuje na umetničke tokove koji su oblikovali njegov vizuelni identitet.
Milan Kumsuk je rođen 1999. godine u Pragu, diplomirao je slikarstvo na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu.
Nema više ništa :(