Umetnost urođeničke (Absaloke) feministkinje Vendi Red Star

Vreme:

utorak / 10. sep 2024.

Otvaranje u 19:00

Objavljeno: 9. sep 2024.

Broj pregleda: 116

Slika za Umetnost urođeničke (Absaloke) feministkinje Vendi Red Star

Vendi Red Star je mešanog porekla, doseljeničkog, odnosno irskog, i domorodačkog, odnosno Absaloke („deca ptice sa velikim kljunom“) plemena u okviru Krou (Vrana) naroda, čiji rezervat se nalazi na području američke države Montane. Ona je odrasla u tom rezervatu, stalno krijući da su joj po majci svi rođaci beli, da bi, kada je taj rezervat napustila, da bi pohađala studije umetnosti na Bozeman javnom univerzitetu u Montani, počela da štrči upravo po svom urođeničkom poreklu. To je sve tematizovala u svojim radovima, koji razgrađuju i romantizovane i idealizovane slike starosedeoca Amerike, upravo kao i njihove kolonijalističke stereotipizacije. Kada je počela da radi i sa muzejskim zbirkama, posebno onim etnografskim, koje su bile fokusirane na nasleđe Starosedelaca Amerike, kao umetnica pozvana da radi radove koji bi bili u nekoj vrsti dijaloga sa njima, odmah je primetila da je većina tekstova o elementima tih zbirki pisana sa pozicije onih koji tim tradicijama ne pripadaju, kao i da je količina artefakata koje su izradile žene gotovo zanemarljiv. Stoga je, pored izlaganja svog ličnog rada, razvila i praksu promovisanja umetničkih doprinosa žena starosedelačkog porekla, kako u domenu svih onih tradicionalnih veština i primenjenih umetnosti, tako i savremenih kritičkih umetničkih praksi. Često u svojim radovima razvija priče vezane za njenu najbližu porodicu - babu po ocu, koja je izrađivala tkanine po tradicionalnim lokalnim metodima, oca, vojnog pilota i vođe rok benda, pa i njenu ćerku, koja zajedno sa njom interveniše na dokumentarnom materijalu. I svoj sopstveni lik postavlja u okvire radova koji mešaju tradicije, recimo etnografske fotografije i prizora iz naučno-fantastičnih filmova, ili projektuju matrilinearna nasleđa, kao kada inscenira neke triksterske kritičke rekontekstualizacije starosedelačkih tradicija zajedno sa svojom ćerkom.

Godine 1880 sedam poglavica plemena Vrana (Crow) otputovali su u Vašington da bi se susreli sa predsednikom SAD, jer u doseljenici počeli da grade železničku prugu, čija uloga je bila da poveže dve američke obale, a čija trasa je prolazila tačno preko njihovih lovišta. To je tada bilo veoma prilježno fotografski dokumentovano. Vendi Red Star je u svom projektu, koji je obrađivao foto i druge dokumentacije tog putovanja fokus svog rada stavila na kontekstualizaciju simboličkih detalja na njima i njihovom tumačenju u skladu sa sistemima verovanja i vizuelnog predstavljanja koji je ta kultura razvijala dugi niz vekova. Intevenisala je uglavnom crvenom bojom na crno-belim reprintima fotografija i eksperimentisala u njihovoj prostornoj postavci.

Nakon Afrofuturizma, nedavno je na američkoj kulturnoj sceni počeo je da se širi i takozvani Urođenički futurizam. Naziv tog pokreta je dala Grejs Dilon, književna kritičarka iz Anišnabe naroda, dok je priređivala zbirku urođeničkih SF kratkih priča, obavljenu 2012. pod nazivom "Hodajući po oblacima: antologija urođeničke naučne fantastike". Ubrzo je obuhvatio i film, modu, muzičke i vizuelne umetnosti. Neki radovi Vendi Red Star su smešteni u tu kategoriju.

Vendi Red Star i njena ćerka Beatris Red Star - Flečer ne samo da nastupaju zajedno na izložbama, već zajedno rade i na njihovom osmišljavanju, pripremi i realizaciji u vidu postavke, a ujedno i edukacije publike. U ovom insertu Beatris priča o tome kako su došle na ideju da prave vođenja kroz njihove izložbe usmerena na decu Beatrisinih godina, smatrajući da će, ako Beatris bude osoba koja je glavna protagonistkinja tih voeđenja, moći da se se sa njima ostvari mnogo neposredniji kontakt, nego da medijator tih vođenja bude odrasla osoba, umetnica ili kustoskinja

Flajer za Umetnost urođeničke (Absaloke) feministkinje Vendi Red Star

Flajer za Umetnost urođeničke (Absaloke) feministkinje Vendi Red Star

Slična dešavanja


SKC - Studentski kulturni centar dešavanja

Nema više ništa :(

Najnovije na Urban BUG-u