Večno mlada: Galerija Doma omladine Beograda 1964 – 2024.

Vreme:

10. okt – 3. nov 2024.

Otvaranje u 19:00

Objavljeno: 7. okt 2024.

Broj pregleda: 617

Slika za Večno mlada: Galerija Doma omladine Beograda 1964 – 2024.

Izložba će biti svečano otvorena u četvrtak, 10. oktobra 2024. u 19 časova u Galeriji Doma omladine Beograda

Dom omladine Beograda u sklopu obeležavanja svog jubileja, 60 godina postojanja, organizuje izložbu o Galeriji DOB pod nazivom „Večno mlada“.  Posvećena je umetnicima koji su svojim stvaralaštvom unosili život u beli galerijski prostor i stvarali povoljno tlo za promišljanje, razmenu, promenu i iskorak, kako pojedinačni, tako i širi društveni. 

Izložba je posvećena mislećem čoveku, onome koji je hrabar da bude drugačiji, predan onome u šta veruje i istrajan da ostane na svom putu. Izložba ne daje pregled istorije umetnosti Galerije DOB, ona poziva da se setimo svih pojedinaca koji čine njenu bit, da se podsetimo koliko je važno da budemo povezani i udruženi u okvirima umetničkog sveta, pa i šire – sa našim lokalnim zajednicama. Na izložbi je dat pregled svih učesnika u postavkama Galerije Doma omladine Beograda, a izloženi su radovi pojedinih umetnika i video materijal koji treba da posluže kao kratke vremenske stanice, prikazujući ostvarenja jednog broja stvaralaca, sa idejom da se stekne uvid u raznovrsnost i bogatstvo likovnog programa Doma omladine Beograda.

LIKOVNI PROGRAM DOMA OMLADINE BEOGRADA 1964 – 2024.

Galerija Doma omladine Beograda svojim višedecenijskim postojanjem, ulogom koju ima na savremenoj kulturno-umetničkoj sceni, te koherentnom i jedinstvenom programskom politikom predstavlja važan i nezaobilazan izložbeni prostor.

Od svog osnivanja do današnjih dana postoji zarad umetnika mlađe generacije, sa misijom da afirmiše i podrži svoje izlagače. Godišnji programski koncept je promenljiv, onoliko raznovrstan i dinamičan koliko su to konkursne prijave, ali i otvorenost članova Saveta Galerije za nove i drugačije prakse, teorije i definicije savremene umetnosti. U selekciji programa nalazili su se oni stvaraoci koji su svojim inovativnim pristupom i zrelim likovnim jezikom pomerali granice percepcije i gradili prostor za šire i raznovrsnije čitanje realnosti i sveta umetnosti.

Galerija Doma omladine Beograda je od samog početka imala mnogo širi jugoslovenski i evropski značaj, a nakon razilaženja njenih federacija, nastojala je da zadrži i očuva ulogu koja nadilazi lokalni karakter. Trenutno predstavlja mlade umetnike, svršene studente umetničkih fakulteta sa teritorije cele Srbije i regiona.

Galerija DOB uvek deluje sa osećajem i svešću za savremeni trenutak, potrebe zajednice i stvaralaca, kao mesto neprestanog intenzivnog povezivanja. Ona je ključna institucija i platforma koja je sveprisutna i uvek tu da podstiče, razvija, stvara i čuva savremenu omladinsku likovnu umetnost i kulturu.

Galeriju Doma omladine Beograda gradili su i oblikovali, čineći njen identitet, svi umetnici koji su u njoj izlagali – samostalno, u okviru kolaborativnih izložbi, gostujućih programa ili grupnih izložbi, i, ništa manje, njeni urednici i članovi Saveta Galerije, među kojima su bili značajni predstavnici naše likovne scene: profesori, istoričari, likovni kritičari, etablirani umetnici.

U šezdesetogodišnjem programu Galerije DOB, pored mladih umetnika na začetku svoje karijere, izlagali su i brojni eminentni domaći i međunarodni umetnici, a predstavljali su se i oni stvaraoci koji su bili kreatori i predstavnici novih umetničkih pravaca i umetničkih praksi. O otvorenosti programske koncepcije upravo govori zastupljenost autora, predstavnika vrlo različitih i udaljenih praksi i definicija umetnosti.

Galerija Doma omladine Beograda je nosilac i čuvar sistema vrednosti, platforma za dalja naučna i umetnička istraživanja, dodatno obrazovanje, praksu i opsežnije pozicioniranje stvaralaca, i interinstitucionalno i vaninstitucionalno povezivanje. Jednom rečju: otvoreno i sigurno mesto, kuća umetnosti, kreativnosti i ideja.

www.domomladine.org

Slična dešavanja


Galerija Doma omladine Beograda dešavanja

Najnovije na Urban BUG-u