Ljubav na bojnom polju: Randolpho Lamonier (BRA)

Vreme:

5. nov – 21. dec 2024.

Otvaranje u 19:00

Mesto:

Galerija Hestia

Beograd

Galerija Hestia

Objavljeno: 29. okt 2024. / poslednja izmena: 4. nov 2024.

Broj pregleda: 599

Slika za Ljubav na bojnom polju: Randolpho Lamonier (BRA)

Brazilski umetnik, Randolfo Lamonije (Randolpho Lamonier), posle rezidencije u Hestiji, koja je realizirana u okviru aktuelnog 60. Oktobarskog salona, predstaviće se samostalnom izložbom pod nazivom Ljubav na bojnom polju, koja se otvara u utorak 5. novembra 2024. u 18.00 časova.

Radovi Rendolfa Lamonijea zasnivaju se na slikama uobličenim u horror vacui današnjeg vremena informacija, a koje umetnik produbljuje ikonografskim i ikonološkim referencama na istoriju umetnosti, često kroz pomalo nadrealistički pristup, ponirući u ono sanjivo i lično.

Multimedijalna Izložba u galeriji Hestia vraća nas simbolici Erosa i Tanatosa izraženoj kroz njen gotovo oksimoronski naslov Ljubav na bojnom polju. Ona donosi radove iz ranijih umetničkih faza - nekoliko serija fotografija i video rad, kao i novije radove izvedene tokom rezidencije u Hestiji, kao što je, na primer, nastavak serije Bittersweet Haiku gde umetnik svakoj mrtvoj prirodi nastaloj u kombinovanoj tehnici kolaža pridružuje i japansku lirsku pesmu haiku.

U Bittersweet Haiku seriji cvetovi nastali od različitih tkanina izražavaju grafizam a nastavljaju se i na tradiciju Zlatnog doba holandskog slikarstva gde je izražena simbolika mrtvih priroda bila posledica aspiracija holandske reformisane protestantske crkve koja je zabranjivala prikazivanje verske ikonografije na slikama“ – kaže kustoskinja izložbe, Neva Lukić i zapaža da simboliku mrtve prirode Lamonije reinterpretira  na jednostavan, pomalo dečiji i naivan način  a u kombinaciji sa pesničkom tradicijom haikua, poznatoj po svedenosti stihova.

Od starijih radova posebno je zanimljiva serija fotografija Ave Guerrilla, koja donosi reference na katoličku tradiciju otvorenog prikazivanja lika (Device Marije). „Lamonije na duhovit način zamenjuje reč Marija sa Gerila. Prikazane žene su njegove prijateljice koje su učestvovale u protestima u Sao Paulu 2013. godine, prvobitno nastalim zbog poskupljenja karata za javni prevoz, a potom proširenim i na demonstracije protiv visoke korupcije u vladi. Policija je nasilno reagovala što se može videti kroz neke od atributa koje žene drže u rukama kao što su gas maska ili sirće, a oba predmeta se koriste za zaštitu organa za disanje od dimnih bombi“ – dodaje Neva Lukić.

Radovi Randolfa Lamoniea prikazani su i na aktuelnom, 60. oktobarskom salonu, unutar koncepcije Estetika susreta, autorskog tima Maje Kolarić i Matjua Lelijevra. Izložba Ljubav na bojnom polju traje do 21. decembra 204, a galerija Hestia nalazi se na adresi Topličin venac 14/9.

Radno vreme galerije je od srede do subote - 12- 18 h

O umetniku:

Randolfo Lamonije (Kontagem, Brazil, 1988) je vizuelni umetnik koji je diplomirao na UFMG Fakultetu likovnih umetnosti. Njegov rad obuhvata različite medije, a naročito tekstilnu umetnost, video i instalaciju. U svojim umetničkim istraživanjima, od centralnog je značaja dijalog između reči i slike, gde se umetnik često bavi mikro- i makro-politikom, hronikama, dnevnicima i presecima između sećanja i fikcije.

Lamonije je izlagao svoje radove u prostorima i na manifestacijama kao što su: Guild Hall, Istočni Hempton, Država Njujork (2024); Galerija RGR, Meksiko Siti (2024); Another Space, Njujork (2023); Muzej umetnosti, Denver (2022); MASP, Sao Paolo (2022); Galerija Belmacz, London (2021); John Jay College of Criminal Justice, Njujork (2020); MAR, Rio de Žaneiro (2018); 15. Bijenale u Lionu (2019);  Fundación Pablo Atchugarry, Majami (2019); Galpão Videobrasil, Sao Paolo (2018) i Međunarodni festival digitalne umetnosti Videoformes, Klermon-Feran (2016). Imao je i samostalnu izložbu pod nazivom My Kind of Dirty (Prljavo na moj način) u galeriji Fort Gansvort, Njujork (2021). Njegovi radovi su deo stalne kolekcije sledećih ustanova: MASP; Muzej umetnosti, Denver; Pinacoteca do Estado de São Paulo i Prêmio Diário Contemporâneo de Fotografia. Godine 2020, Randolfo je dobio Nagradu PIPA u Brazilu, gde trenutno i živi.

Podrška pri realizaciji izložbe: 60. Oktobarski salon i Kulturni centar Beograda

Slična dešavanja


Galerija Hestia dešavanja

Nema više ništa :(

Najnovije na Urban BUG-u