Godišnja izložba najboljih radova Skcove besplatne škole stripa i ilustracije
Moderator nastavnog programa škole: profesor Miloje Mitrović
Autor postavke: msr Teodora Dobrosavljević, istoričar umetnosti
Saradnici na projektu: Jovana Bulatović, Valentina Moravčević, Simona Živanović, Ana Đurić
Sistemski okupljajući talentovane mlade polaznike uzrasta do 15 godina počev od 2015. godine, SKC-ova besplatna škola stripa i ilustracije uspela je da se nametne kao jedan od najozbiljnijih programa edukacije u oblasti devete umetnosti.
Srećna galerija SKC-a tradicionalno, kao svoj redovni redakcijski program, svakog decembra prezentuje najuspelije radove njenih redovnih polaznika, koji bivaju izlagani na završnoj izložbi škole. Ova izlagačka aktivnost na kraju svake godine, između ostalog, ima za cilj i promovisanje mladih talenata u javnom prostoru domaće umetničke scene. Pružajući polaznicima škole mogućnost da se besplatno usavršavaju već od prvih susreta sa ovom umetnošću, a potom i da svoje veštine predstave široj publici, Srećna galerija SKC-a ovim je preuzela ulogu značajnog i već prepoznatljivog programskog prostora za organizovanje delatnosti i projekata ove vrste edukacije mladih. Stoga, SKC-ova besplatna škola stripa i ilustracije i u 2024. godini beleži izuzetne uspehe. Na 23. međunarodnom literarno-likovnom konkursu „Ma šta mi reče, Andresen i Ršum na čarobnom ćilimu lete“, raspisanom u aprilu 2024. godine povodom Svetskog dana knjige za decu, prvu nagradu, u kategoriji likovnih radova, podelilo je dvoje polaznika naše škole, Maša Stanić i Mihajlo Čabarkapa, dok je treću nagradu, u istoj kategoriji, osvojila Milena Milovanović, takođe iz SKC-ove škole stripa.
Polaznici naše škole učestvovali su i na međunarodnom konkursu SKC-ovog Salona stripa 2024. i osvojili sve nagrade u kategoriji takmičara do 15 godina. Maša Stanić je dobitnica nagrade za najbolji rad u toj kategoriji, Kalina Vlašić za najbolju ideju, Stefan Pješčić za zreo i maštovit izraz dok su Mihajlo Čabarkapa i Marija Rodić dobitnici nagrada prijatelja Salona.
Takođe, povodom sedamdesetogodišnjice od osnivanja Centra za likovno vaspitanje dece i omladine Vojvodine, našem pedagogu i moderatoru nastavnog programa škole prof. Miloju Mitroviću dodeljena je svečana diploma za saradnju i posvećenost u oblasti dečjeg likovnog stvaralaštva.
Postepenim razvijanjem likovnosti kod učenika i njihovog odnosa prema postavljenom literarnom predlošku, nastavne jedinice u moderiranju programa sa polaznicima bivaju podrobno pripremane pa pedagoški rad, u godišnjem obimu vežbi i predavanja, podrazumeva edukaciju i praktični rad u domenu osnovnih elemenata crteža i analitičkog crtanja (upoznavanje sa linijom, formom, kompozicijom, geometrijom, perspektivom...); osnovnih načela oblikovanja i građenja ilustrovane predstave (stripa); osnovnih oblikovnih sredstva stripa (izrada stripskog kvadrata kao jediničnog elementa celine i montažni postupak, tj. metod povezivanja elemenata u komunikacionu celinu); upoznavanja sa svim formama stripa kao književnog i likovnog dela kroz publikacije i javna vođenja na izložbama; sukcesivnih kurseva i predavanja, afirmisanih strip autora na pojedine teme; učešća polaznika na konkursima festivala, domaćim i međunarodnim takmičenjima i revijalnim godišnjim izložbama škole.
U kalendarskoj 2024. godini kroz školu je prošlo više od 50 kandidata, a najuspeliji radovi redovnih polaznika i ovoga puta boće predstavljeni na završnoj godišnjoj izložbi a njihovi autori, tradicionalno, i nagrađeni poklon-paketima Prijatelja Međunarodnog salona stripa 2024. godine (Edge Art, Čarobna knjiga, Darkwood, Laguna, 300 ČUDA Comics, Besna kobila, Makondo i Beli put, Golconda, System Comics, Lokomotiva, Komiko, Phoenix Press, Forma B, Stalker, Umetnička radionica Predrag i Nenad, Ken stripovi, Najkula, Modesty stripovi).
msr Teodora Dobrosavljević, istoričar umetnosti
Slična dešavanja
Galerija SKC dešavanja
Balada o autorskoj skulpturi u javnom prostoru: Marko Crnobrnja
6–28. decembar 2024.