Äuvari inovacija ā 100 godina od prvog srpskog patenta
Muzej nauke i tehnike, Beograd
Per.Art, umetniÄka organizacija koja se bavi izvoÄaÄkom umetnoÅ”Äu i inkluzijom u kulturi, u okviru izložbe āAktivitet: 100 godina nadrealizmaā predstaviÄe od 14. do 18. novembra zvuÄnu predstavu āDis Giselleā, u kojoj je ples preveden u zvuk i opis, a koreografija tela i pokreta na sceni u koreografiju zvuka. Autor je SaÅ”a AsentiÄ u saradnji sa Jelenom Stefanoskom i Oliverom KovaÄeviÄ Crnjanski.
U Äetvrtak, 14. novembra u 18 Äasova, biÄe održan i kratak razgovor sa SaÅ”om AsentiÄem, predstavnikom umetniÄke organizacije Per.Art, nakon Äega Äe uslediti prvo izvoÄenje zvuÄne predstave.
---
Dis Giselle
ZvuÄna predstava i instalacija
14 ā 18. novembar 2024.
Trajanje: 45 minuta
ZvuÄna instalacija se aktivira na svakih sat vremena tokom radnog vremena muzeja
ZvuÄno izvoÄenje je na govornom srpskom jeziku
"Dis Giselle" je zvuÄna predstava koja je zasnovana na izvoÄenju plesne predstave "ŠŠøŠ·ŠµŠ»Š° / Giselle". U "Dis Giselle" audiodeskripcija, koja se inaÄe koristi kao alatka pristupaÄnosti, primenjena je kao umetniÄki metod za razvoj estetike pristupaÄnosti i istraživanje novih umetniÄkih formi, koje ples i koreografiju Äine dostupnim za slepe i slabovide osobe. Opisi su pokrenuti putem glasa, muzike i koreografije zvuka kroz prostornu zvuÄnu instalaciju.
Predstava "ŠŠøŠ·ŠµŠ»Š° / Giselle" zasnovana je na ideji Jelene Stefanoske da kroz savremeni ples predstavi svoje tumaÄenje tragiÄnog lika Žizele iz istoimenog baleta. Kroz ples, Jelena ispituje sliÄnosti i razlike izmeÄu Žizelinog i vlastitog života, u druÅ”tvu u kojem stroga pravila ograniÄavaju pojedinca da živi dostojanstveno i sreÄno.
U zvuÄnoj predstavi "Dis Giselle", ples je preveden u zvuk i opis, a koreografija tela i pokreta na sceni postaje koreografija zvuka. Predstava se sastoji od Äetiri zvuÄne scene zasnovane na razliÄitim otplesanim, napisanim i ispriÄanim sadržajima koje je predložila Jelena. Ovi sadržaji oslikavaju oseÄanja i telesna stanja koja ona istiÄe kao kljuÄne vrednosti: iskrenost, odanost i praÅ”tanje, kao i vrednosti koje donose zadovoljstvo, radost i smisao života, kao Å”to su povezanost sa prirodom, strast za umetniÄkim izražavanjem, potreba za ljubavlju i iznad svega, želja za dostojanstvenim životom.
Dis Giselle je pristupaÄna zvuÄna instalacija za slepe i slobovide osobe.
Koncept, tekst i umetniÄko voÄstvo: SaÅ”a AsentiÄ
UmetniÄka saradnja: Jelena Stefanoska i Olivera KovaÄeviÄ Crnjanski
Glasovi: Jelena Stefanoska, Frosina Dimovska i SaÅ”a AsentiÄ
Saradnja na audiodeskripciji: Violeta VlaÅ”ki i Boris DonÄiÄ
Konsultacije po pitanju pristupaÄnosti vizuelnih sadržaja: Emmilou Rƶssling, Violeta VlaÅ”ki i Boris DonÄiÄ
Odabir motiva iz libreta, muzike i koreografije baleta āŽizelaā: Jelena Stefanoska
PriÄa, pesma, opis tela, pokreta i kostima: Jelena Stefanoska
Snimanje, montiranje i dizajn zvuka: Rastko IliÄ
MuziÄka improvizacija u Äetvrtoj sceni: Dunja Crnjanski
Saradnja na vokalnom izvoÄenju izvornih pesama: Mirjana RaiÄ TepiÄ
Briga o pristupaÄnosti: Olivera KovaÄeviÄ Cnjanski, NataÅ”a Murge SaviÄ, SaÅ”a AsentiÄ
Produkcija: Per.Art
PodrÅ”ka: Nacionalna akademija umetnosti Oslo, Å OSO Milan PetroviÄ sa domom uÄenika
Naslov
āDis Giselleā sadrži latinski prefiks ādis-ā koji, izmeÄu ostalog, oznaÄava negaciju, suprotno znaÄenje ili odsustvo neÄega. U ovom sluÄaju to se odnosi na etiku i estetiku rada zasnovanu na brizi, solidarnosti i pristupaÄnosti koji su suprotni normativnim principima savremenog plesa, te na odsustvo perspektive invalidnosti u istoriji plesa. SĆ¢m rad je intervencija u aktuelnu plesnu scenu i njenu istoriju iz sadaÅ”nje perspektive umetnika*ca i publike kojoj se rad obraÄa.
Prevod francuskog āGiselleā na naÅ”em jeziku je Žizela. āŽizelaā je romantiÄni balet nastao u 19. veku u Francuskoj i jedan od najpoznatijih klasiÄnih baleta.
PristupaÄnost
Muzej savremene umetnosti je pristupaÄan za korisnike i korisnice kolica. Zgrada je opremljena rampama i liftovima koji omoguÄavaju pristup svim javnim prostorima muzeja, ukljuÄujuÄi prizemlje, izložbene prostore, Äitaonicu, toalet i prostor za odmor. Osobe sa invaliditetom mogu pristupiti svim nivoima izložbenih prostora.
19. okt ā 24. feb 2025.
7. nov ā 17. mar 2025.
16. dec ā 24. feb 2025.