They told me the planet has nerve endings curated by KUĆĆA collective

Vreme:

3–26. oktobar 2024.

Otvaranje u 19:00

Objavljeno: 1. okt 2024. / poslednja izmena: 2. okt 2024.

Broj pregleda: 696

Slika za They told me the planet has nerve endings curated by KUĆĆA collective

„Rekli su mi da planeta ima nervne završetke”, istražuje metode rušenja dominantnih sistema stvarnosti prihvatanjem iracionalnih, magijskih i sakralnih okvira. To su prakse koje iskopavaju prostorno-vremenske kontingencije u kojima se prošli, sadašnji i budući principi stvarnosti prepliću, i koje putuju kroz suprotstavljene stvarnosti: od sakralnog ka sekularnom, od magijskog ka tehnološkom – i nazad.

Motivisan sujeverjima, narodnim predanjima i mitološkim narativima o sovi, projekat „Songs of the Owls” Andreja Beštaka i Anje Leko postao je multimedijalno svetilište, ambijent unutar kojeg srećemo začudni obred premeštanja kostiju, u protokolu čija namena, početak i kraj ostaju izvan našeg dosega.

Robert Fenrih realizovao je beli pejzaž prostorne instalacije koja je začudno ostavila svet bez života. Rad „suddenly it was clear, yesterday is just a fever dream” postaje stanište misterioznog bića čiji pokreti stalno izmiču našim očima – to biće je u stalnom procesu metamorfoze, izbegava racionalnu i fiksnu poziciju, u apsolutnoj koegzistenciji koja u partnerstvu s prirodnim i veštačkim razbija svete subjekte.

Kolektiv ROSE predstavlja „Rose Velvet”, početak izgradnje kimeričnog, digitalnog entiteta koji poput virusa zaposeda mrežne infrastrukture. Rose je influenserka stvorena iz fotografija i audiovizuelnih zapisa troje umetnika pomoću različitih računarskih programa za obradu i veštačko generisanje podataka. Otvorena je, govori o svojim sviđanjima i nesviđanjima, ponekad okupirana banalnostima: lice je virtuelno posredovane autentičnosti.

„Rekli su mi da planeta ima nervne završetke”, otvara se kao mesto nestabilnosti, trenutnih stvarnosti u stalnim procesima postajanja i nestajanja, prelaznih subjekata i karnevalskih suspenzija, privremenih ekstenzija u nove nematerijalne, nadrealne i digitalne svetove.

*Izložba je selekcija radova mlađe generacije hrvatskih umetnika i kolektiva premijerno predstavljenih na 63. Porečkom analu koji se održao tokom leta 2023. godine.
___
Andrej Beštak i Anja Leko kombinacijom tehnika stvaraju emotivne, bizarne i fantastične ambijente. Njihova praksa uključuje instalacije, performanse i video radove, a smatraju se audiovizuelnim pripovedačima koji otvaraju emocionalni dijalog između umetničkog dela i publike. Biraju staze koje su lake, luckaste, a ponekad i karikaturalne kako bi ispričali kompleksne i teške priče.

Robert Fenrih u svojoj praksi istražuje granice slike, ambijenta i zvuka. Kroz razne medije propituje marginalne odnose dihotomija fikcije i stvarnosti, tehnologije i prirode, materije i negativnog prostora. Kroz nelinearne forme vizuelne naracije česti motiv umetnikovog rada je telo (tehnološko, kolektivno, hibridno, mutirano…) i prostor u odnosima nestabilnosti.

Kolektiv ROSE (Bruna Jakupović, Lana Lehpamer i Ivor Tamarut) bavi se performansom i audiovizuelnim instalacijama, a nastao je 2017. godine kada su izveli prvi zajednički performans koji se bavi improvizacijom i interakcijom live zvuka i slike unutar zatvorenog loopa. Kolektiv od tada nastavlja da se bavi idejama komunikacije, kolaboracije i improvizacije kroz kolektivnu umetničku ekspresiju.

KUĆĆA (Jurica Mlinarec, Klara Petrović i Luja Šimunović) je kolektiv osnovan 2021. godine sa fokusom na procesno orijentisane, eksperimentalne i istraživačke umetničke prakse. Realizovali su 36. Salon mladih „PARAZITI” (2022), 63. Porečki anale „Rekli su mi da planeta ima nervne završetke” (2023), eksperimentalni rezidencijalni program DNEVNA SOBA (2021. — danas), program Takeover 37. izdanja Salona mladih (2024), kao i niz izložbenih programa u galerijskom prostoru KUĆĆA u Zagrebu. Za jesen 2025. pripremaju 60. izdanje Zagrebačkog salona.

www.kucca.hr

Slična dešavanja


Najnovije na Urban BUG-u