Čuvari inovacija – 100 godina od prvog srpskog patenta
Muzej nauke i tehnike, Beograd
Otvaranje izložbe neće biti održano. Izložbu možete posetiti od četvrtka, 13. februara u redovnom radnom vremenu Umetničkog prostora U10, od 12 h do 20 h.
Umetnički prostor U10 predstavlja Dodir na prvi pogled, izložbu Žarka Aleksića i Sini Rine-Kanto. Ova imerzivna instalacija istražuje ulogu dodira u savremenom društvu, ispitujući njegov značaj u kognitivnom razvoju, čulnoj percepciji i društvenim interakcijama. U vremenu kada digitalni interfejsi sve više posreduju naše iskustvo sveta, ova izložba nastoji da probudi taktilnu svest, podstičući posetioce na fizičku interakciju u prostoru galerije.
Dodir na prvi pogled predstavlja prvu iteraciju istraživačkog projekta koji su Aleksić i Rine-Kanto započeli 2022. godine, a koji se bavi senzornim sobama kao okruženjima koja poboljšavaju percepciju i kogniciju. Crpeći inspiraciju iz njihove istorijske upotrebe u terapijske svrhe, instalacija u Umetničkom prostoru U10 preoblikuje ove prostore u polje umetničkog istraživanja, pozivajući posetioce da se angažuju sa posebno dizajniranim objektima i materijalima koji stimulišu čula.
Naglašavanjem taktilnih, vestibularnih i proprioceptivnih iskustava, Dodir na prvi pogled narušava tradicionalnu hijerarhiju čula, koja je vekovima davala prednost vidu i sluhu nad dodirom. Izložba se osvrće na posledice deprivacije dodira u savremenom životu, dodatno pojačane sve većom upotrebom ekrana i merama socijalnog distanciranja u prethodnim godinama. Dodir nije samo način percepcije, već i čin povezivanja—on ne može da se dogodi bez uzajamnosti, što ga čini otpornim na nadzor i kontrolu.
Instalacija uključuje pokretne i interaktivne elemente koji podstiču neposredni senzorni angažman, dok svetle boje, razigrane forme i različite teksture stvaraju okruženje koje poziva na istraživanje.
Umetnička praksa Žarka Aleksića zasniva se na postdisciplinarnom istraživanju koje obuhvata filozofiju, kognitivne nauke i veštačku inteligenciju. Radi kao docent na Katedri za nove medije Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu i trenutno pohađa doktorske studije na Univerzitetu primenjenih umetnosti u Beču. Njegov rad bavi se temama svesti, mentalnih procesa i društveno-političkih implikacija kognitivnog kapitalizma.
Kustoskinja Sini Rine-Kanto je finska istraživačica i doktorantkinja koja živi i radi u Parizu. Njen kustoski rad istražuje preklapanja vizuelnih umetnosti, dizajna i istorije medija, sa posebnim fokusom na koncept doma i kolektivno sećanje. Organizovala je brojne izložbe širom Evrope i jedna je od osnivačica The Community i La Plage, dve neprofitne umetničke inicijative u Parizu.
Dodir na prvi pogled realizuje se uz podršku programa Culture Moves Europe, Ambasade Finske u Beogradu, Univerziteta u Beču i Austrijskog kulturnog foruma u Beogradu.
Nema više ništa :(