''Aktiviteti'' u okviru izložbe - Aktivitet: 100 godina nadrealizma

Vreme:

četvrtak / 12. dec 2024.

Otvaranje u 19:00

Objavljeno: 9. dec 2024.

Broj pregleda: 226

Slika za ''Aktiviteti'' u okviru izložbe - Aktivitet: 100 godina nadrealizma

12. decembar 2024. u 16 časova

AKTIVITETI u okviru izložbe Aktivitet: 100 godina nadrealizma

16h Efekat Bokeh
Performans učenika srednje Škole za dizajn „Bogdan Šuput“

16.45h Pečurka: znakovi izričitih naredbi, Andreja Dolinke i Pavla Levija

---
Performans Efekat Bokeh je plod istraživanja učenika srednje Škole za dizajn „Bogdan Šuput“ o kinetičkoj inteligenciji i kretanju kao obliku diskusije o nadrealističkim praksama i pitanjima koja su zaokupljala nadrealiste. Performans će referisati na efekat Bokeh, tj. estetski kvalitet zamagljenosti delova fotografije, i ideju skrivenog plesa.

Učenici će tragati za plesom i skrivati ga u predmetima oko sebe, koristeći znanja o pokretu i telu u savremenim plesnim praksama.

Skriveni ples je ples-izložba plesnih objekata koje su kreirali učenici Škole za dizajn „Bogdan Šuput“ tokom radionica. Performativni objekti se oslanjaju na zvuk, praksu plesne improvizacije, telesno osećanje prostora i vremena.

Učesnici:
Nataša Ivančević, Matea Radović, Ana Pekić, Milica Petrović, Marija Peškova, Milica Draganović, Mia Radibratović

Produkcija i organizacija:
Anna Belorukova, koncept i voditeljka radionice
Dragan Vojvodić, nastavnik Srednje škole za dizajn „Bogdan Šuput“
Centar_kuda.org, produkcija i organizacija projekta: Zoran Pantelić, Borka Stojić, Zsolt Polgar

Projekat je realizovan u okviru dugoročnog Programa vannastavnih aktivnosti „Tehnologije umetničkog stvaralaštva“ u saradnji sa Muzejom savremene umetnosti.

Pečurka: znakovi izričitih naredbi, Andreja Dolinke i Pavla Levija

Predstavljanje i razgovor o Aktivitetu: Pečurka: znakovi izričitih naredbi

Cilj projekta je da nesvakidašnje saobraćajne znakove iz knjige Strip stop Oskara Daviča i Predraga Neškovića prenese sa papira u prošireno polje, u prostor svakodnevnog života. Devet znakova je izrađeno po Davičo-Neškovićevim modelima (nastalim u traganju za primordijalnim i predverbalnim jezikom koji se artikuliše na raskrsnicama svesnog i nesvesnog, unutrašnjeg i spoljašnjeg) i postavljeno na različitim lokacijama u Beogradu (park Ušće, ulice Vuka Karadžića, Obilićev venac, ulica 1300 Kaplara). Time se afirmiše nadrealistički etos o nesvesnom kao zajedničkom dobru koje se kontinuirano konstituiše u javnom prostoru.

Učesnici:
Pavle Levi, Andrej Dolinka, Predrag Nešković, Biljana Andonovska, Bojan Marković i Aleksandra Mirčić

Pavle Levi

Pavle Levi je teoretičar i istoričar filma i umetnik, te redovni profesor vizuelnih umetnosti na katedri za filmske i medijske studije na Univerzitetu Stanford u Kaliforniji. Bavi se eksperimentalnim filmom, odnosom estetike i ideologije, teorije i prakse, te vizuelnim praksama iz jugoslovenskog regiona. Autor je knjiga Raspad Jugoslavije na filmu (Biblioteka XX vek, 2009), Kino drugim sredstvima (Muzej savremene umetnosti, Beograd/Filmski centar Srbije, 2012) i Cimanje slike (2019), te umetničke knjige Minijature (2021). Njegov najnoviji projekat je umetnička slikovnica Hypnos in Cineland (MaMa, 2022), koja je inspirisana nadrealističkim praksama.

Andrej Dolinka

Andrej Dolinka je dizajner, umetnik i teoretičar medija. Docent je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu na Odseku za grafiku i knjigu od 2022. Radio je kao dizajner i art direktor na izdanjima Muzeja savremene umetnosti (Beograd), Kulturnog centra Beograda, Filmskog centra Srbije, Kinopravda instituta (Beograd), Multimedijalnog instituta (Zagreb), Fakulteta za medije i komunikaciju (Beograd), Književno-izdavačke zadruge Baraba (Beograd), Prelom kolektiva, Centra za kulturnu dekontaminaciju (Beograd) i drugih izdavačkih kuća. Njegov dizajn se karakteriše diverzifikovanim formatima, upotrebom intermedijalnog aparata i interesovanjem za održivu štampu.

Slična dešavanja


MSUB Muzej savremene umetnosti Beograd dešavanja

Najnovije na Urban BUG-u