21. Međunarodni festival Čembalo, živa umetnost

Vreme:

4–14. novembar 2024.

Slika za 21. Međunarodni festival Čembalo, živa umetnost

Poslednja izmena: 29. okt 2024.

Broj pregleda: 250

Sa željom da obezbedi vidljiviji prostor na našoj muzičkoj sceni za sve veći broj naših visokoškolovanih čembalista i promoviše ovaj klavijaturni instrument delikatne zvučne boje kao solistički i kamerni, Kulturni centar Beograda organizuje 21. izdanje festivala Čembalo, živa umetnost – Ars vivendi clavicembalum, od 4. do 14. novembra, u Galeriji SANU, UK Gvarnerijus, MŠ Josip Slavenski, Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu, Atrijumu Narodnog muzeja i u Ateljeu 212. Raznovrsne programske koncepcije izvešće petnaest čembalista na šest različitih instrumenata.

Tokom dvadeset izdanja festivala koji je pokrenuo Kulturni centar Beograda uz podršku domaćih čembalista, graditelja čembala Marija Bjelanovića i čembaliste Egona Mihajlovića, renomirani muzičari iz Evrope i Srbije predstavljali su bogatu literaturu pisanu za čembalo od 16. veka do danas, kao i različite pristupe interpretaciji.

Festival će u ponedeljak, 4. novembra, u 18 sati, u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti, otvoriti čembalisti Bojana Dimković i Dušan Toroman, koji će izvesti koncert pod nazivom U salonu madam Brijon – muzika za čembalo i pijano-forte i predstaviti dela Rigela i Taprea. Ovo je prilika da se naša publika upozna sa zvukom i izgledom još jednog istorijskog instrumenta – pijano-fortea – koji je uvećao neveliku kolekciju istorijskih instrumenata koji se nalaze u privatnom vlasništvu naših izvođača klavijaturnih instrumenata. Iste večeri, u 19.30, koncertom kamerne muzike koji nosi naziv Barokni kolaž predstaviće se naš novi ansambl posvećen istraživanju i interpretaciji barokne muzike, Ansambl Primavera, koji čine sopran Aleksandra Lojanica, violinistkinja Vera Ilić, flautisti Rebeka Vučetić i Aleksandar Jovan Krstić, i čembalistkinja Emilija Miodrag.

Koncert pod nazivom Harmonija razuma i prirode održaće naša čembalistkinja Svetlana Stojanović Kutlača u četvrtak, 7. novembra, u 18 sati, takođe u Galeriji SANU. Program je baziran na ideji francuske kulture 17. veka, koja počiva na potrebi za uspostavljanjem harmonije u čoveku i u društvu analogno onoj koju prepoznajemo u prirodi. U nastavku večeri, od 19.30, nastupiće ansambl Parnas, čiji je osnivač Svetlana Stojanović Kutlača i koji okuplja beogradske čembaliste, a za cilj ima promociju baroknog repertoara upotpunjenog demonstracijom filozofskih ideja kulturnog kruga u kome je odgovarajuća muzika nastala. Na koncertu će nastupiti čembalistkinje Jana Petrović, Marija Petrović, Ana Tošić, Teodora Krstić, Marjana Hrašovec i Tina Nojcer, i čembalista Igor Glavašić.

U petak, 8. novembra, u UK Gvarnerijus autori Smiljka Isaković i Ivica Petkovića predstaviće svoju najnoviju knjigu Neumorni bas, koju je obajvila izdavačka kuća Orion Art. Na promociji, osim autora, učestvuju i moderator Aleksandra Paladin, violinistkinja Mina Mendelson i flautista Ljubomir Dimitrijević.

U subotu, 9. novembra muzičko-plesnu prezentaciju pod nazivom Sarabanda održaće naša čembalistkinja Danica Burić koja živi i radi u Nemačkoj. Predavanje je svojevrstan uvod u višednevnu radionicu namenjenu mladim čembalistima i muzičarima koji se bave interpretacijom barokne muzike. Polaznici radionice će svoje novostečeno umeće pokazati na koncertu Zvuk pokreta.

Koncertni program festivala se nastavlja u utorak, 12. novembra u Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu, gde će se u 19 sati održati koncertno predavanje Čembalo Ivanke Simonović Sekvi. Program je pripremio čembalista i profesor čembala na FMU Milan Popović, koji će ovom prilikom govoriti o Ivanki Simonović Sekvi, jednoj od prvih diplomiranih čembalistkinja u bivšoj Jugoslaviji i predstaviti publici njen instrument. Prema njenoj želji, porodica je ovo čembalo darovala Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Fakultet je 2024. godine omogućio da ono bude u potpunosti restaurirano i osposobljeno za korišćenje u nastavi, kao i za koncertno izvođenje.

Koncert pod nazivom Zvuk pokreta održaće se u sredu, 13. novembra, u Atrijumu Narodnog muzeja. Program su osmislile čembalistkinje Jovana Topalov i Danica Burić, a osvetljava odnose baroknih plesova i njihovih stilizovanih instrumentalnih oblika, koji su postali sastavni deo barokne svite za čembalo. Danica Burić živi i radi u Bremenu, a tokom studija je počela da se bavi baroknim plesom uz Karlu Line, u čijem ansamblu Les amis de Pécour nastupa. Na koncertu će joj se kao gosti pridružiti polaznici radionice baroknog plesa koju će voditi tokom festivala.

Festival Čembalo, živa umetnost zatvara se na sceni Petar Kralj Ateljea 212 u četvrtak, 14. novebra, u 20.30, programom 7 sunaca i 7 luna – muzičko-plesno-poetska parabola o životu Domenika Skarlatija, koji predstavlja neočekivan spoj flamenko umetnosti, drame i muzike za čembalo. Centralna figura libreta, čija je autorka Sofija Perović, je barokni kompozitor Domeniko Skarlati, koji zbog svog originalnog muzičkog izraza koji obiluje španskim folklorom, melosom i ritmovima predstavlja jedinstvenu pojavu u istoriji muzike.

Ulaz na koncerte je slobodan. Besplatne karte za koncert 7 sunaca i 7 luna mogu se preuzeti na blagajni Ateljea 212 posle 10. novembra.

FESTIVAL SE ODRŽAVA UZ PODRŠKU I U SARADNJI SA: Grad Beograd, SANU, Italijanski institut za kulturu u Beogradu, Atelje 212, UK Gvarnerijus, Muzička Škola Josip Slavenski, Fakultet muzičke umetnosti, Makris fondacija, Kristijan Bjelanović – graditelj čembala.

Program festivala

Slična dešavanja


Najnovije na Urban BUG-u