Čuvari inovacija – 100 godina od prvog srpskog patenta
Muzej nauke i tehnike, Beograd
Nakon godinu dana inspirativnog putovanja kroz Zapadni Balkan, do Berlina i nazad, izložbe Imagine Dignity će tokom februara i marta gostovati u Beogradu.
Od 13. februara, istovremeno, u Muzeju primenjene umetnosti biće otvorene dve jedinstvene izložbe. To su: Coral Reef. Regenerative Design u Glavnoj galeriji i izložba 100 Ideas for the Western Balkans: Belgrade Underground u Galeriji Anastas Jovanović.
Kustoski tim izložbe Coral Reef. Regenerative Design čine kustokinja Lote Kristoferič (Lotte Kristoferitsch, EOOS) i kustos Harald Grindl (Harald Gründl, IDRV – Institut za istraživanje dizajna, Beč). Koordinator izložbe je Slobodan Jović, kustos MPU.
Izložba teži da prenese logiku prirode u procese projektovanja i utvrdi smer regenerativnog dizajna, pri čemu složeni ekosistemi koje formiraju korali, sa svojim zadivljujućim biodiverzitetom, služe kao metafora. Klimatske promene sve više ugrožavaju ove „prašume mora“. To potvrđuju sve učestaliji slučajevi izbeljivanja korala, što se dešava kad korali pod stresom izbace alge koje im daju živopisne boje i vodi ka njihovom odumiranju. Eksponati mogu podstaći promišljanje o mogućnostima koje dizajn može imati u stvaranju regenerativne budućnosti. Koralni greben je naseljen izborom objekata koji predstavljaju osnovne teme principa regenerativnog dizajna po tekstu Enlivement Andreasa Vebera (Andreas Weber). U skladu sa živim ciklusima prirode, ova putujuća izložba je otvorena za uticaje i prilagođavanje lokalnim uslovima, razvijajući se kroz prateće radionice sa studentima, i dopunjavajući se njihovim radovima.
Reč kustoskinje: „Izložba uzima koralni greben kao metaforu otpornosti i fragilnosti, spajajući umetnost i nauku u istraživanju regenerativnog dizajna. Arhitektura izložbe nudi imerzivno, gotovo sakralno okruženje, odvaja posetioce od svakodnevice i ohrabruje nova saznanja. Iako se Koralni greben može gledati kao umetnička instalacija, ova izložba istovremeno poziva na dublje istraživanje u polju dizajna. Posetioci su vođeni putanjom od održivog ka regenerativnom dizajnu – promenom koja već inspiriše obrazovne politike, što se i vidi u radu studenata dizajna na prethodnim lokacijama izložbe“.
Izložbu 100 Ideas for the Western Balkans: Belgrade Underground, u Galeriji Anastas Jovanović, kustoski potpisuje studio Urbanthinktank_next, a čine ga Hubert Klumpner (Hubert Klumpner) i Mihael Valčak (Michael Walczak), uz učešće arhitekata i urbanista nove generacije iz čitavog sveta. Koordinator izložbe je Slobodan Jović, kustos MPU.
U fokusu koncepta izložbe su inovativne, kako praktične, tako i metaforičke ideje. Ona je počela u Beču, a zatim otišla u Šenžen, sa ciljem da stvori pogled na Zapadni Balkan kreirajući set alata i arhivu o tendencijama nove generacije arhitekata i urbanista. Nakon toga, najpre na izložbi u Sarajevu, a sada i u Beogradu, distribuira se kolektivno znanje koje je sakupljeno. Ovakav transferabilni koncept ostvaren jer se mnoga globalna dizajnerska rešenja i ideje mogu primeniti i na Zapadni Balkan, Beograd i šire. Od neformalnog do inovativnog urbanog pejzaža, preko projekata održivog razvoja, izložba prikazuje metamorfozu grada, istražujući potencijal Beograda da postane kulturni i arhitektonski orijentir unutar Zapadnog Balkana, pozivajući posetioce da istraže fuziju između savremene arhitekture i urbanog planiranja.
Reč kustosa: „Na izložbi 100 Ideas for the Western Balkans: Belgrade Underground, predstavljamo prototipske studije slučaja unutar četiri ključne tematske oblasti: NURTURING, DWELLING, MOVING i GENERATING, u okviru Designing Urban Imaginaries. Ove potceline istražuju povezane dinamične procese, metode, konkretne pilot-projekte i alate koji doprinose globalnoj transformaciji i ogromnom potencijalu za promene u odabranim područjima našeg svakodnevnog života: kako se hranimo i kako negujemo okolinu (NURTURING), kako gradimo i živimo (DWELLING), kako se krećemo (MOVING), šta generišemo i kako možemo regenerisati prekinute materijalne cikluse (GENERATING); na globalnom, regionalnom i lokalnom nivou. Predlaže se okvir za novu vrstu istraživanja dizajna, koja omogućava neophodno ispitivanje budućih odnosa između misli, konkretnih materijala, mašina i digitalnih platformi. Ovaj princip će unaprediti dizajn kao ključ kvalitetnog života, fokusirati se na Zemlju kao celinu i suočiti nas sa mogućim budućnostima. Kada je u pitanju budućnost našeg klimatskog stanja, u samom jezgru ove akcije nalazi se ideja saradnje umesto ideje konkurencije. Ovo postavlja kulturu, umetnost, arhitekturu i urbanizam rame uz rame sa naukom, tehnologijom i politikom“.
Kako se ove dve izložbe pod jednim krovom budu približavale svom zatvaranju, fokus će se premestiti na još jedan ključni aspekt održive kulture – likovnu umetnost, u okviru programa Imagine Dignity ‒ Laboratories Of Hope: Regenerating Democratic Prosperity (eng. Laboratorije nade: Regenerisanje demokratskog prosperiteta), koji će od 7. marta ugostiti Muzej savremene umetnosti u Beogradu.
Sa Imagine Dignity ‒ Arts & Ideas inicijativom, program Kultura za budućnost postao je kamen temeljac austrijske spoljne kulturne politike. Reč imagine (eng. zamisli) izražava nastojanje da se trenutna kriza mašte prevaziđe kroz umetničke vizije, inspirativne ideje i novu kulturu dijaloga između umetnosti i nauke, uz uključivanje privatnog sektora. Dignity (eng. dostojanstvo) je izabrano kao prva sveobuhvatna tema. Osim ljudskog dostojanstva, ono obuhvata i dostojanstvo prirode i njenih vrsta. Poziv Hansa Jonasa na akciju – da čovečanstvo mora vratiti dostojanstvo prirodi da bi i samo ostalo dostojanstveno, služi kao moćna polazna tačka za širok spektar pitanja. Među njima se ističe problem klimatskih promena kao jedno od najhitnijih pitanja našeg vremena, ali i brojna pitanja kako umetnici i kreativni stvaraoci mogu inovativnim idejama dati doprinos i sarađivati sa politikom, biznisom, naukom, akademskom zajednicom, istraživačima i razvojem tehnologije, kako bi oblikovali nove modele za život.
Imagine Dignity je početak uzbudljivog putovanja u ogromno polje regeneracije – sveobuhvatne obnove kulture i privrednog života koji se odvija širom sveta.
21. jan – 8. feb 2025.